New Posts New Posts RSS Feed - Grocery budgets!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login


Forum LockedGrocery budgets!

 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
busymum View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Location: New Zealand
Points: 12236
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote busymum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: Grocery budgets!
    Posted: 01 July 2007 at 7:33pm
How much do you spend on groceries (and for how many people)? Our budget is $140/wk for 3 adults and 2 children; no formula or nappies.
Back to Top
Sponsored Links


Back to Top
Lissy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Christchurch, New Zealand
Points: 492
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Lissy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 7:37pm

We spend $250 - $270 per fornight - that is the budget, and DH makes me stick to that!  That is for 2 Adults, the twins (8 years old) and we buy nappies - so tthat is included in the above.  I am still breast feeding, with a formula bottle at night, so only use a tin a month. - Rather tight, but we manage!

Harlan Drew DOB: 06.12.06 & Stepmum to Ethan & Christian, DOB: 25.02.99
Back to Top
Bubbaloo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Christchurch
Points: 3041
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Bubbaloo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 7:40pm
Ours is no more that $150 and thats for 2 Adults and some stuff for James we don't buy nappies or formula we could spend less but Jesse likes his junk food.




Was danni-chick



Mum to James

My Angel 28/07/08
Back to Top
SMoody View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 January 2007
Location: New Zealand
Points: 1999
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SMoody Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 7:44pm
$200 per week. What I am allowed to spent. Dont include nappies and I breastfeed. I get her vitamin syrup on that as well. $20 per month and her pocket money of $10 a week. Includes take aways and wet wipes and all cleaning and household needs.

2 adults and one 18 month old. I know it is ridicilous. I do buy toys and stuff sometimes as well but not that much.


Back to Top
lizzle View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Location: New Zealand
Points: 8346
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lizzle Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 7:47pm
$300 a fortnight. Shirena we were spending the same as you a week, but when we went to fortnightly shopping we cut down to $150 a week. sometimes a wee bit more, depending on the price of fruit and vege. Our two boys eat a lot so we go through lots of fresh fruit and vege, and gisborne prices are more than Palmerston at least. we also go through 2l of milk a day. - no nappies or formula here either. I must admit though, we eat very well. i like cooking and baking so a few of our "essentails" perhaps are other people's idea of "luxuries"
Back to Top
mum2paris View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Palmy
Points: 6611
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mum2paris Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 7:52pm
$240 a fortnight including nappies for ayja and night nappies for paris, includes everything like shampoo feminine products deodorants, everything. depends on how good the prices are and what needs buying that shopping day as to whether we end up spending a little over that amount.
Janine and her 2 cool chicks, Paris & Ayja

Back to Top
SMoody View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09 January 2007
Location: New Zealand
Points: 1999
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SMoody Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 7:52pm
I think I must seriously go back to fortnight shopping.

In SA I use to spent less than my friends. I also end up spending more if hubby comes along.

We eat a lot of fresh fruit and veggies. Going to plant some in the summer. Yip definately thinking the fortnight shopping is better and then just top my frest fruit and milk up each week and stick to a budget for that as well.


Back to Top
Leish View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Points: 3443
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Leish Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 7:53pm
Our budget at the moment is $300 per fortnight for 2 adult and a 10 year old who eats like an adult. This includes a takeaway meal each fortnight, no nappies or formula. When I was in paid employment we spent about $400 per fortnight.   I'm finding that we are coming in under the $300 mark every fortnight though which is really good. We are being as tight as we possibly can and have learnt that we used to waste A LOT of money.
Back to Top
EllenMumof2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Wanganui
Points: 853
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote EllenMumof2 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 7:56pm
$120 a week here thats with nappies and maddy is on normal milk now and a formula bottle at night so a tin lasts a month we have 2 adults and 1 6 year old that eats like a adult at times and maddy. We used to spend alot more when we had a credit card but after we paided that off i cut it up and we now live off aarons wages and IRD payments it has made me alot wiser in what i spent and now i think twice about if the kids really need something and i can't shop online

Edited by EllenMumof2


Kalem 6!
Back to Top
Glow View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19 February 2007
Location: Waikato
Points: 2259
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Glow Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 7:59pm
Dont really have a budget but spend between $140-$180 pw for 3A + 1C no nappies or formula (At the moment)
Mummy of Two Boys
B: 2004
K: 2007



Back to Top
aimeejoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Location: Dannevirke
Points: 6415
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote aimeejoy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 8:05pm
$400 a month, no nappies or formula, but Hannah's milk is more expensive than cows milk anyway. Thats for two adults and 20 month old. Its usually less than that. I get cash out and do one big monthly shop then each week just fruit, veges etc. We dont eat large quantities of meat here, which I think makes a big difference.
Aimee

Hannah 22/10/05
Greer 11/02/08
Back to Top
Paws View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Auckland
Points: 5860
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Paws Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 8:24pm
$200 per fortnight, $250 if we need to stock up on other stuff like cleaning products etc. That also includes formula and cat food.

Edited by Paws

Back to Top
ginger View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: New Zealand
Points: 2714
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote ginger Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 8:45pm
I'm not telling (it's in the rampant consumerism thread ...)

How do you guys do it??
Cuinn Lachlan 23.1.09 - 22:00
Antonia Helene 4.8.11 - 09:41
Back to Top
Maya View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16 September 2003
Location: Sydney
Points: 23297
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Maya Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 9:19pm
$200 on groceries a fortnight for two adults and three kids, not including fruit and veg or meat, or nappies or formula. Willie does about $80 worth of meat a fortnight plus I spend about $70 a week on fruit and veg (Maya eats a lot of fruit). We get the gremlins formula on prescription from the pharmacy, $140 a month.
Maya Grace (28/02/03)
(02/01/06)
The Gremlins:Sienna Marie & Mercedes Kailah (14/10/06)
Lil miss:Chiara Louise Chloe (09/07/08)
Her ladyship:Rosalia Sophie Anais (18/06/12)
Back to Top
Paws View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Auckland
Points: 5860
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Paws Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 9:47pm
Originally posted by ginger ginger wrote:



How do you guys do it??


Meal plan meal plan meal plan.

Budget brands.

I do my own baking at home....heaps cheaper than buying bikkies!

Ummmmm not sure what else.

Back to Top
busymum View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Location: New Zealand
Points: 12236
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote busymum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 10:12pm
Umm Ginger let's see... no packet or jar "just add" type thingies... bulking out meals with veges and mushrooms etc... store or less expensive brands when it doesn't really matter... drinks are only for special days... shop at Pak n Save (when I went to CD I spent $15-$20 more every week on the same stuff!!)... no pre-packaged "just heat" meals either. I buy meat at The Mad Butcher: mince and sausages and silverside (sometimes) and pork/lamb roasts and chicken/chicken breasts.
Back to Top
busymum View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Location: New Zealand
Points: 12236
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote busymum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 10:19pm
I just read your grocery confession Ginger btw meatless meals aren't always the way either - we have meat every night (yum! ).

Okay I think I'll just pick my jaw up off the floor now.
Back to Top
Guests View Drop Down
Guest
Guest
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Guests Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 11:07pm
$300 per fortnight, including household cleaners, toilet paper, formula, etc etc. At the moment when we go for the fortnightly shop we include one weeks worth of fruit, vege and milk, and whatever $$ is leftover goes towards top ups of the same for the second week in the fortnight. Lately we have actually been left with a 'surplus' of about $15-30 at the end of a fortnight which goes into a seperate budget and stockpiled for "emergencies" (which we fortunately haven't had one of yet).
Back to Top
lizzle View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Location: New Zealand
Points: 8346
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote lizzle Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 11:09pm
we don't have much in the way of pre-packaged stuff - as I said, i like cooking, and don't like the salt content in a lot of that stuff. also as I know I can make nicer ones I tend to not buy it.

we don't have junk food as a general thing.

we also rarely eat takeaways (lewis uses the car at nights and the only fish and chip shop within walking distance closed the end of march, so it is rare that we actually get the opportunity)
Back to Top
mum2paris View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Palmy
Points: 6611
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mum2paris Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 July 2007 at 11:23pm
ok, we do.. have junky stuff, not ing ngereal every day all day type thing, but it's there, as well as lots of fruit veges etc. i think majority of our meal stuff is just add sauces etc, added to good amounts of meats. we tend to buy large packets and halve them, also we pay more for good quality stuff. mainly we have meat and 3 vege type things, or stir frys with lots of veges etc. we do get junky stuff to snack on too, mikes terrible for his chippies and coke (not that you'd guess to look at him), i have a thing for cruskets etc and yeah plenty of fruit and yogurts for me and the girls. they have the odd treaty thing but mostly crackers or cheese slices or raisins and fruit etc for snacks.. water is the drink of choice at our house, with coke for mike and orange juice for me on occasion, but oother than that we all have milo.. so no buying tea or coffee etc. I do get heat and eat meals for me too. I look at my rosters for that fortnight coming up and we buy according to that, if i have alot of afternoons i will buy heat and eat meals to take with me (as the hospital meals are not always the greatest, and money adds up!!)and we buy smaller packs of meat etc for mike and the girls to have when i'm not there.

we go for the basics of gooood meat to minimise waste, buy 2-3 4litre bottles of milk which we make sure has expiry dates that will last. and get plenty of fruit for snacks. brekkie stuff is weetbix plus one other special cereal (to have a sprinkle on top of their ricies on days they don't have fruit with them)

I think it also helps that mostly, we are not home during the day. when we have periods of time where i have runs of days off or holidays or the girls and i are home because of their sickness.. then we go through more fruit and crackers etc, but since they are at daycare mostly for lunch, that's 1 meal a day less to cater for.

Edited by mum2paris
Janine and her 2 cool chicks, Paris & Ayja

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05
Copyright ©2001-2022 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0.770 seconds.