New Posts New Posts RSS Feed - Grocery budgets!
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login


Forum LockedGrocery budgets!

 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
clover View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21 July 2008
Points: 2090
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote clover Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 3:01pm
There is only the two of us for the moment but we spend $140 per week, this includes all meals (we bring lunches to work). This week I am using meat from the freezer and managed to only spend $42.

Meal plans work wonders, as does looking in your cupboards and trying to make meals around what you have.
Back to Top
Sponsored Links


Back to Top
Maya View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16 September 2003
Location: Sydney
Points: 23297
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Maya Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 3:05pm
You should be able to do it no problems.

We're like Mrs Mojo - we spend just because we can. I usually do a "big" shop once a fortnight and spend $350-$400ish. That includes a few fruit and veg, a carton of Huggies nappies for the gremlins at $40 and a bulk bag of Huggies wipes at $15. It doesn't include any meat, Willie does around $80 of meat a fortnight. I usually do a meal plan based around what meat he buys, sometimes I do one first and give him a list. I usually send the nanny to Countdown 2 - 3 times a week for fresh veges, ham and milk.

The expensive stuff in our grocery bill is mostly convenience foods - Le Snaks, fruit sticks, rice wheels, those Watties fruit pouches etc. for Maya's school lunches, and we use a lot of packet sauces, sometimes Dolmio, Chicken Tonight etc. but mostly the Maggi Cook in the Pot ones coz they work out cheaper.

When I was on maternity leave we had to tighten our belts a bit, but that mostly meant not buying chocolate biscuits etc. I have definitely seen the grocery bill go up a lot over the past few months with rising food prices, especially dairy coz our regular shop includes 1kg cheese, 2 x 6 packs of yoghurt, 2-3 tubs margarine (depending on what the bulk buy special is at the time) and 6l milk. The gremlins go thru 1l of milk a day on their own, plus another 1l for cereal, tea, cooking etc. so we get thru around 14l a week.

I buy Homebrand where we can, things like canned fruit, bread, jam, weetbix, biscuits, crackers, frozen veg, milk, cheese etc. The only things we won't buy Homebrand are spaghetti and baked beans (has to be Watties) and cleaning products coz I am ultra fussy about how things smell - Homebrand dishwashing liquid is fine but washing powder isn't lol!

When I was on a strict budget, when Maya and I were on our own and I was on the DPB and studying and paying daycare fees etc. I used to be able to feed us on $80 a fortnight.
Maya Grace (28/02/03)
(02/01/06)
The Gremlins:Sienna Marie & Mercedes Kailah (14/10/06)
Lil miss:Chiara Louise Chloe (09/07/08)
Her ladyship:Rosalia Sophie Anais (18/06/12)
Back to Top
queenb View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 December 2008
Location: Papamoa
Points: 456
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote queenb Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 3:13pm
i'm so impressed by people who stick to food budgets!! i'm interested in meal plans too, so ladies please post a link to yours if you can

We live across the road from foodtown, which is a bad and a good thing. great as we only have the 1 car which DH takes to work, and so I can just pop over the road to grab stuff...

but saying that we prob spend $200 on food a week for 2 adults, 1 tween. not all at the supermarket though. prob another $60 for takeaways. aargh that's sooo bad!

when DH gets home I'm going to say $150 pw and that's it!! (we could prob do less lol)
Back to Top
Maya View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16 September 2003
Location: Sydney
Points: 23297
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Maya Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 3:14pm
Ha ha, I had that post on my screen for so long that lots of other people posted lol!

Def a good idea re: meat, when I was on my own that's what I used to do, I'd buy like 1kg of mince and split it into 5 meals.
Maya Grace (28/02/03)
(02/01/06)
The Gremlins:Sienna Marie & Mercedes Kailah (14/10/06)
Lil miss:Chiara Louise Chloe (09/07/08)
Her ladyship:Rosalia Sophie Anais (18/06/12)
Back to Top
Babe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21 May 2007
Location: New Zealand
Points: 2936
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Babe Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 3:19pm
We're on $60 a fortnight often less. We don't buy meat, formula or nappies but that does include dog food (we have 2) and veges.
We have powdered milk and have found we go through way way less than we did buying the proper stuff. I make our own yoghurt, bread, snacks, cleaners, etc.
I find prepping and freezing as much as possible really helps on those nights we're tired or disorganised. Tonight I'm making a vegetarian quiche with last nights leftovers. It'll take me 15 minutes and its yummy and filling.
Back to Top
Shezamumof3 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14 April 2007
Points: 10096
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Shezamumof3 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 3:20pm
I find things like cheese, butter, milk and yoghurt a killer They are so over priced and yet they are things you need...apart from yoghurt, I could live with out that, but Caden has one everyday for lunch or afternoon tea. We buy a big block of budget cheese and that lasts us quite a while, we make sure we wrap it in glad wrap after we use it so its doesn't dry out.
We buy the big 3L bottles of milk.



Back to Top
Bobbie View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: North Shore Auckland
Points: 6123
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Bobbie Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 3:58pm
OMG Babe I'm seriously in awe.

We budget $150/week for groceries for 2 adults and a toddler- that's everything except dry cat food which we get from the pet shop every few months.

We often come in under that so at the moment I'm buying Progressive Christmas club vouchers with the surplus. They're great because you get an extra 5% off when you use them at Christmas.

We do have an allowance of $25 per week for takeaways too for nights when we're feeling lazy but we don't use it that often as I often just grab a Pizza at the supermarket as part of the shop and we have that on unorganised nights.

For our meals I find the crockpot a lifesaver as you can use cheaper meats and it makes extra which you can freeze. It's not unusual for us to have a week every month of pre-made frozen dinners and just buy fruit, vege and lunch food.

Edited by Bobbie

Back to Top
sno0ze View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 04 December 2008
Location: Aus
Points: 351
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote sno0ze Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 4:15pm
We budget for 2 adults and 1 child $130 a week, $100 on food $30 on tolietries/cleaning products etc. Just have started this and only spent $80 all together last week. Meal plans are good and I get cash out before I go in to the supermarket so can't spend anything else. Also helps that DH is away for two weeks at a time then back for a week so really its cheaper for us at the mo :-) Will need to relook at this budget though when bubs come along for nappies etc.


DD - 6yrs
Back to Top
clover View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21 July 2008
Points: 2090
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote clover Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 4:53pm
belindajane, my meals change every week but for example this week we are having:

Sun - corned beef, mashed potato, carrots, cabbage
Mon - Cottage pie with left over corned beef
Tues - Butter bean burgers with greek salad
Wed - Chicken stirfry
Thurs - Beef curry
Friday - Chicken pasta
Saturday - Teriyaki Chicken & rice

I already had all the meat as I brought enough for 18 meals with meat from the Mad butcher last week for $80. What else I needed to make the above and our lunches for the week came to $42 (we didn't need any cleaning products or toiletries this week).
Back to Top
MrsMojo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18 March 2008
Location: Wellington
Points: 8202
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MrsMojo Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 5:33pm

Forgot to add I have coeliacs disease and so am on a lifelong gluten free diet.  It has it's pros and cons.  On the downside gluten free foods (pasta, cereal and bread) are more expensive but on the plus side it means I don't eat takeaways because I simply can't and I make nearly all of our meals from scratch. 

I am able to get a prescription for pasta and flour but have found that as long as I buy GF pasta on special it works out a similar price and I don't need to pay the $15 prescription fee.

Back to Top
BaAsKa View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01 January 1900
Points: 3844
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote BaAsKa Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 6:19pm
gez im so envious of those that can stick to their budget!!!

i budget for $170 for groceries every week and regularly go over!!! if i have to stick to $80 i feel like my throats been cut!!!! i dnt eat a heck of alot (despite being generally fat!! lol) , DH eats like a normal 6ft 4 over 100kg man! lol and the boys are pretty average eaters so dunno what my prob is! lol I do buy a heck of alot of fruit, hardly any veges bcos we have a vege garden and what we dont grow - the inlaws do!! (they have the hugest!!! vege garden iv ever seen!!!).
I also dont buy formula but i do buy soy milk for astin and lunch stuff for both DH and Bay.

I think i need some serious grocery budgeting from someone!!!
Back to Top
fire_engine View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03 November 2007
Points: 6260
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fire_engine Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 6:42pm
You need to hire Babe for a week to come and sort you out

I spent $40 this week on groceries (forgot toothpaste though) as we're going through all the stuff in the freezer. $15 of that was Daniel's food as we're away for 5 days. Usually I'm $120+ for 2+9 month old - that includes $20 on formula and at least one bottle of wine. I "scrimped" this week cos DH said we had $100 for 2 weeks - unfortunately I spent that on clothes that I then took back. Anyone want to buy credit notes for Shanton and Pagani
Mum to two wee boys
Back to Top
busyissy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16 January 2007
Location: Hamilton
Points: 675
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote busyissy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 7:13pm
We were spending $300 a fortnight but then Isobelle went on to formula. Now we spend $400 a fortnight and that includes 4 tins of formula and 2 tins of thickner, nappies and pull ups for two babies, wipes and all the associated baby stuff, meat, some vege (we have a vege garden), 4-6l of milk, butter, cheese (all the expensive dairy stuff), bread etc. That's for 2 adults, 1 toddler and a baby and 2 cats. The toddler has been eating more than his daddy lately though, seriously he ate half a plate of roast chicken, a lamb chop, 3 potatoes, 3 florets of brocoli and half a carrot for dinner last night and then had a bowl of mango rice pudding followed by 150mls formula !. Its already like feeding a teenage boy I'm dreading the grocery bills when he's 16!
Back to Top
BessieBear View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21 January 2008
Location: Hamilton
Points: 5807
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote BessieBear Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 7:22pm

OMG!! I spend about $250 a fortnight on 2 adults 1 9 mth old and a 2 cats.

I probably buy nappies every second fortnight and 2 tins of formula, although Ryan has cut down to 3 bottles a day, so one tin seems be lasting us about 9 days instead of 7.

I've tried cutting down and I keep thinking to  go to pak nsavce but the hamilton ones a very erm.... tatty.


Sarah Mum to,
Boy 07/2008, Girl 03/2010, Boy 05/2012, Angel 07/08/2014

Back to Top
busyissy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16 January 2007
Location: Hamilton
Points: 675
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote busyissy Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 7:29pm
Forgot to mention that we have to buy HA formula so it is $24 a tin, kind of adds up!
Clarence street is better than Mill street Pak n' Save Sarah.
Back to Top
paulainauckland View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10 January 2009
Location: Auckland
Points: 346
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote paulainauckland Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 April 2009 at 7:34pm
I try to write down the specials and plan my weekly meals and shop around that. But 2A, one teen and two boys mean I have to be very creative. That crockpot comes in handy - and I try not to shop with the DH. If I shop with the 9yo it's a game - how much can we save?
I do use Countdown mostly for the general stuff - it's about the same as PakNSave if I buy own brands and specials, and I get about $50 a quarter back in cash vouchers.
I did notice a rise at our vege shop - from $19 a fortnight to $22 this fortnight.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05
Copyright ©2001-2022 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0.797 seconds.