New Posts New Posts RSS Feed - Groceries
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login


Forum LockedGroceries

 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
fattykat View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17 March 2009
Location: Hawkes Bay
Points: 620
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote fattykat Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 January 2011 at 4:00pm
Wow.....I spent $214 last night and it only DP, DD and myself (no pets) for the week
That did include formula ($20) and $40 worth of nappies.
I tend to buy as much organic and NZ made as possible which pushes the price up.
Lots of fresh fruit and veges, I very rarely by anything frozen (when I do I open it and forget about it so it ends up all freezer burnt and has to be thrown away!)
If I get our meat from the supermarket (which I did last night) it usually includes some free range pork (which isn't cheap) and free range chicken & eggs.
We do have a really good butcher so go there probably every second week and his prices are pretty much the same as the supermarket.
DP doesn't buy his lunch at all so this includes his (big, fancy) lunches and smokos. If he bought his lunch he would spend about $20 a day so its far cheaper for him to make it.
I'm also fussy with toilet paper, handy towels, washing powder etc and only seem to like whatever is never on special
I must admit last night was a bit over the top even for me, we probably usually spend about $170-180 a week.
Back to Top
Sponsored Links


Back to Top
escadachic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15 May 2009
Location: Wainuiomata
Points: 3744
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote escadachic Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 January 2011 at 5:04pm
We usually spend $180 a week. That is for 2 adults, a 7yr old and an 11 month old and a cat.

Back to Top
mummyofprinces View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10 February 2008
Location: Hibiscus Coast
Points: 8627
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote mummyofprinces Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 January 2011 at 8:17pm
$200 per week, 2 adults, 1 toddler and a baby... no formula and a box of huggies a month.

Hoping to reign it in $50a week...


Back to Top
Kimnthekids View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25 February 2010
Location: Waitakere
Points: 893
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kimnthekids Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 January 2011 at 9:35pm
$150 a week - 2 adults, 1 preschooler, 1 infant, 2 cats. No formula, the odd bag of nappies (1 every 6-8 weeks?)
Back to Top
julz85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12 January 2009
Location: Christchurch
Points: 1176
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote julz85 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 January 2011 at 11:05pm
i get paid fortnightly so will do one big shop (about $100-$120) and then on my off pay week id spend between $70-$100. thats for 2 adults ,a cat , 1 toddler and one 5 yr old that we have 5nights a fortnight ( my partners daughter). i buy a big pack of nappies once a fortnight and about 6-8 ltrs of Milk a week . I generally only buy meat and vegies that are on special , and pretty much everything i buy is on special , in saying that we still have good meals pretty much every night ( tonight was lamb loin chops with vegies and potato) i just think i do a pretty good job of only buying sale items and buying meat in bulk is good too , i can break up the packs and freeze enough for each meal therefore get alot out of it , Last week i bought a MASSIVE pack of snitzel for $10 and its about 3-4 meals worth .

Edited by julz85
Back to Top
Nutella View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Location: Christchurch
Points: 2550
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Nutella Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 January 2011 at 11:09pm
I have no idea.....haha! But we don't go shopping every week and it is hard to meal plan when we can't be sure when we are shopping and can't top up fresh fruit and veges....can't wait to live in a decent town.



Oct 11
Back to Top
Zaylah View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10 December 2009
Location: Tawa, Wellington
Points: 500
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Zaylah Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 17 January 2011 at 11:29pm
We currently tend to be doing a big shop ($200) probably once a month, and then get the top ups of bread/milk/fruit etc once a week which costs probably about $50. But then we also spend about $100 a week on nappies - so that makes it add up!

I must also admit that most of our dinners end up being something like baked beans on toast (with mixed veges, everything has to have mixed veges on the side or dp says its not dinner lol) a lot now too.

Also just starting on solids and hoping to try keep up with making their food so will have to buy more fresh fruit/veges which will put up the grocery bill again. Really should re-plant that vege garden which is now an overgrown tangled mess...

2 adults, 2 cats, 3 babies.
Back to Top
_SMS_ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11 March 2009
Points: 2251
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote _SMS_ Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 January 2011 at 7:02am
I have been spending $130 a week for 2 adults and 1 toddler. But its not really cutting it,

I normally have heaps of frozen vege, meat etc stored up but we have slowly been running out of everything lol ive been slack lately. So i now need to stock up again for winter
Back to Top
Raspberryjam View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07 November 2007
Location: north shore
Points: 4066
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Raspberryjam Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 January 2011 at 7:14am
Oh man I need to learn some tricks !! I spend about 300 a week, including nappies, no formula
I was extra careful the other day and spent $200 to top up the cupboards and after huge blow outs over christmas, I have about $400 left to last a month we get paid monthly and its rubbish!!
http://lilypie.com]
http://lilypie.com]
http://lilypie.com]
Back to Top
Kazper View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30 November 2008
Points: 3847
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Kazper Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 January 2011 at 7:54am
We spend $150 roughly per week which includes nappies and formula. We struggle just on this and find we have nothing left come next shop and still need to get extra bread and milk.

Live in a small town with the only supermarket being NW and prices are really high. Also this does not include the meat which we do jobs and favors for farmers to get that. We don't get treats or any extras either. Absolute bare minimum that we have to get. No take outs, but we have prob just spaghetti or baked beans on toast a couple of nights a week just to make it to the next shop.





Back to Top
SquishysMum View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01 January 1900
Points: 1083
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote SquishysMum Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 January 2011 at 7:54am
Our bill varies between $150-$200/week, 3 adults, 1 toddler, and 2 more toddlers for lunches during the week. It all averages out here, for example, while last weeks shopping trip was $270, I don't need to buy anything other than milk/fresh fruit this week, so will be less than $50. And last week included nappies, robocans, several boxes of cheap cereal...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 12.05
Copyright ©2001-2022 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0.672 seconds.