Author |
Topic Search Topic Options
|
T_Rex
Senior Member
Joined: 07 March 2007
Location: PN
Points: 2896
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 12 August 2010 at 2:44pm |
caliandjack wrote:
Pumpkin, kumara (try the different colours), spuds, whole onions, carrots and parsnips if you like them, roasted in the oven and toss thru some baby spinach, feta and your fav dressing at the end before serving.
Can include beetroot if you want, but roast seperately or wrapped in tin foil otherwise everything goes pink.
|
ohhh yum! I am hanging out for the day I can put feta in my salads again!
|
|
 |
Sponsored Links
|
|
 |
kellie
Senior Member
Joined: 02 February 2009
Location: Auckland
Points: 1229
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 12 August 2010 at 2:49pm |
T_rex, it is just a variation of the food in a minute one :)
300g chickpeas
2 cloves garlic, crushed peeled and chopped
1/2 tsp salt and cayenne pepper
2 tbsps olive oil
juice 1 lemon
Put it all in the blender and mix til smooth.
I usually add a few sun dried tomatoes, or herbs or feta.
|
|
 |
jazzy
Senior Member
Joined: 16 January 2009
Points: 8858
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 12 August 2010 at 2:54pm |
mmm yum will definitely try those recipes thanks
I try & use everything also...I remember 1 night moaning about not having anything to cook & not wanting to go & buy takeaways so we went through the fridge/ freezer/pantry & ended up making pumpkin soup, chicken veg casserole (chicken breast & veg, tomatoes) & a pumpkin pie, lol
|
 |
blossombaby
Senior Member
Joined: 03 October 2009
Location: Windy Welly.
Points: 387
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 12 August 2010 at 3:52pm |
man you ladies make me feel so bad i need a budget adviser to take with me to the supermarket. i usally spend $150 - $200 every week and we also spend aporx $60 between us a week on lunches/ drinks etc at work!! but i have no idea to cut back and trust me our trolley never looks fill!!!!  with a baby due in a few weeks we usaly spend $20 - $30 a week on a packet of nappies, wipes, creams etc to stock up but even so thats still $120 - $170 for two adults!!!!!
i guess we also waste alot -- eg last ngiht after shoping i threw away an unopened cream, some fruit that wasnt fresh!! and 2 bags on open but not fully eaten chips! grr im going to try the online shoping this week!
|
 |
GuestGuest
Senior Member
Joined: 21 April 2008
Points: 3600
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 12 August 2010 at 5:02pm |
Blossombaby, that's not as bad as you might think. I spend $180 per week for DH and me and then we also spend $100 on lunches etc during the week. We budget to that and are totally comfortable with spending that much. We love good food too much to cut back!
|
 |
_H_
Senior Member
Joined: 28 September 2009
Points: 2340
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 12 August 2010 at 5:44pm |
lately we have been spending $120-$140 a week and thats just the two of us! i want to try and get it under $100 per week
we send about $15 on pet food but our main problem is meat! we need to cut down on the size of our portions
|
|
 |
pumpkino
Senior Member
Joined: 21 July 2010
Points: 259
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 12 August 2010 at 7:38pm |
I try to shop only once a fortnight as for some reason I spend loads more if I shop every week - it's the little things you just pick up which add to the bill!
I meal plan which I think helps a lot. Part of it is planning smart - I try to spread the cost of meals around so that we are having a couple of budget meals per week and a couple of nicer ones (which I make lots of so as to give us lunch the next day as well). eg in our house Thursday night is pasta night which could be anything from spag bol to tuna & pesto (which is a good cheap meal that is also healthy). Sundays we have a big meal (a roast or lamb chops with loads and loads of veges) which we can use the leftovers for lunch for the next few days.
re roast vege salads - I love them, and I always make roast veges at least once a week. I will cook twice as many veges as we need so that we can have a roast vege couscous salad the following night, yum!! Couscous is pretty cheap (I just get the cheapo instant stuff) and I just stir through some garlic powder, some chilli powder and the re-heated roast veges - yummy!! Even better with some feta as well.
While I only buy to meet my meal plans, like others I do also buy meat on special if I see it and put it in the freezer.
C :)
|
 |
myfullhouse
Senior Member
Joined: 29 July 2007
Location: West Auckland
Points: 2944
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 12 August 2010 at 9:08pm |
I do a supermarket shop once a month and try and keep the bill to $400 although I am not normally successful  . I go to the butchers once a month as well and spend less than $90, and we do fruit, vege, milk, eggs, bread once a week and spend about $50, DH eats HEAPS of fruit. I probably end up spending about $175 a week
Shopping once a month cut my food bill down, less opportunities to "just get" this and that
I meal plan so don't end up with too much left in the pantry collecting dust at the end of the month
Bake once a week instead of buying biscuits and muesli bars
Cut our meal size down to about 300-350g meat for us all which is plenty. We don't have left overs which then grow mould in the fridge. I don't buy a whole chicken anymore as it gets wasted, I buy chicken portions and just roast 3 at a time.
|
|
 |
nathansmummy
Senior Member
Joined: 20 July 2010
Points: 470
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 13 August 2010 at 12:53am |
We spend around $100pw but only when we shop weekly and have a list. If we get bits and pieces daily, I would imagine it's a lot more than that.
DH does the shopping - he just has a knack for it. But I do know that he sticks to the list, buys the specials, on food that doesn't matter - buys budget, doesn't buy many treats at all, and I don't know what he does with meat but I have a price in my head about what I'm willing to spend for meat/chicken etc. and won't buy it if it's not in that range.
It does help, though that DH does eat at work a few nights a week. And as often as I can I buy enough so that dinner will spread out over two nights not just one.
We are a family of two adults and one baby.
ETA: We have loads of fruit and vege places near us and a Mad Butchers if we want to go there.
Edited by nathansmummy
|
 |
lil_lease
Senior Member
Joined: 17 December 2009
Location: Whangarei
Points: 1422
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 13 August 2010 at 1:23am |
We normally spend about $70 to $80 a week on groceries.
I always try to make up a meal plan to get us through the week, that way we can buy what we need and not what we think we will need.
I always try to go for the large bags of sausages and large packs of mince so we always have some on hand. I can make 500g of mince feed DF and I for 2 or 3 days as a lasagne (dinner then lunch and dinner the next day, or dinner 3 days in a row, or freeze any leftovers)
We dont really buy much fruit or veges, veges we mostly use the frozen ones. We have $15 a week to spend in the produce dept at the supermarket. DF and I did our fruit and vege shopping at the local little shop and it came out more expensive, and for worse quality fruit, so we dont really bother with it anymore.
I always have a list and I calculate up approximately how much it will cost from knowing what most of our weekly purchases like milk and bread will cost. I also use the mailer that comes out every week to try spot bargains on things we need.
We buy the cheapest of nearly everything, just to make the money stretch further.
(sorry if this doesnt make a whole lot of sense. I really should be in bed asleep)
|
Antony, gone but never forgotten 2-4-2010
|
 |
Renee & Lauren
Senior Member
Joined: 01 January 1900
Location: New Zealand
Points: 1611
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 13 August 2010 at 9:10am |
is there anyone on here that has older kids (maybe school aged kids) and you have tried baking but it is always a flop! What do you do about stuff for school then?
|
|
 |
mummy_becks
Senior Member
Joined: 01 January 1900
Points: 14931
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 13 August 2010 at 9:27am |
I have a school aged child and a pre schooler and 2x working parents. We spend approx $150 a week, some week are more some are less it doesn't bother us too much at the moment.
I shop at countdown (haven't stepped foot in PN PNS since returning to Palmy) and I love it there.
For Andrew's lunches we make him a bun/sandwich everyday. He has a piece of fruit, fruit stick, raisens, chippies or mini biscuits and a muslei bar. I try to bake on the weekend but end up doing other things (like my garden) and so he has a lot of brough stuff for his lunch.
|
I was a puree feeder, forward facing, cot sleeping, pram pushing kind of Mum... and my kids survived!
|
 |
jazzy
Senior Member
Joined: 16 January 2009
Points: 8858
|
Post Options
Thanks(0)
Quote Reply
Posted: 13 August 2010 at 11:33am |
I have a 9yr, 5yr & 4yr old & I make lunch for DH most days.
lunch box
everyday consists of a sandwich or a wrap or pita bread
apple & fruit
muffin or cookie or scones
jelly fruit pot or juice box or yoghurt
bar or fruit strings or fruit shapes (cars etc)
cheese slice or cheese & crackers
water bottle (freeze in summer)
other things I do now & then
slice if pizza
sausage roll
boiled egg
salad stuff in a little container...cucumber, lettuce, cherry tomatoes
corn chips/chips (very rarely)
I try & pack as much good stuff in to their lunch box as poss. We don't eat white bread & I am bake instead of buying muffins & bickies & they get one of each. They love grapes & melons & mandarins so I will buy a few even if they are more pricey as they will get eaten.
They do get to buy their lunch now & then at school, but that is a reward usually.
DH buys his lunch sometimes usually when he has an early start (4-5am) otherwise I make it, sandwiches, fruit, bar, sometimes a soup pot or noddles, yoghurt, salad & wrap or pita bread., baking, left overs....
I make a basic muffin & a couple of cookie recipes I use & I add thing to it, like choc chips, cooking m&m etc pretty fail safe. I always stock up on flour & eggs etc.
|
 |